godło Urząd Miasta Częstochowa OMEP BIP

       

          Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci oraz konieczności prawidłowego i skutecznego przygotowania ich do nauki w szkole oraz codziennego życia przygotowałam wprowadzenie w grupie III Innowacji Pedagogicznej "Różowa wieża Pedagogika Marii Montessori pomaga zrozumieć świat".

        Jej celem jest włączenie do zajęć edykacyjnych elementów pedagogiki Marii Montessori, która to każde dziecko traktuje podmiotowo i bardzo indywidualnie.Ważną częścią tej metody jest oryginalny zestaw pomocy dydaktycznych, który inspiruje dzieci do twórczego działania. Jest on podzielony na praktyczny, sensoryczny, językowy, matematyczny i kosmiczny. Cechuje go prostota , a jednocześnie przemyślana konstrukcja.Każda pomoc zbudowana jest według  zasady stopniowania trudności, umożliwia dziecku samodzielne działanie i samokontrolę. Określony materiał edukacyjny występuje w jednym egzemplarzu, co stwarza okazję do rozwijania tak potrzebnej w naszych czasach umiejętności czekania i cierpliwości. To dobra lekcja do formowania charakteru.

       Każdego tygodnia wprowadzam dzieciom nową pomoc dydaktyczną z Materiału Montessoriańskiego i daję czas na pracę z dotychczas poznanym. I tak dzieci we wrzesniu uczyły się chodzić po elipsie i nosić tacę.Uczyły sie rozwijać i  zwijać dywanik oraz rozkładać i składać podkładkę. Potrafią także przelewać płyny i przesypywać materiał sypki oraz pracować na ramkach z różnymi zapięciami takimi jak: guziki , rzepy , zatrzaski, haftki itd. Są to tzw. ćwiczenia praktycznego dnia i są bardzo przydatne w życiu codziennym.W październiku dzieci zaczęły pracę z materiałem sensorycznym. Układały "Brazowe schody" i "Różową wieżę". Dzięki temu rozwijają nie tylko umiejętności manualne, które ułatwiają im zdobycie umiejętności pisania, ale poznają też przy okazji różne pojecia matematyczne, językowe, przyrodnicze i inne.

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!