Strona główna » Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna

Osoba prowadząca: Katarzyna Pala, w każdej grupie przedszkolnej.

Gimnastyka korekcyjna to dobry sposób na poradzenie sobie z wadami postawy, przede wszystkim u dzieci i młodzieży, ale gimnastyka korekcyjna przydatna jest także w przypadku osób dorosłych. Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej zalecane są osobom, u których stwierdzona wady postawy lub tendencję do ich powstawania.

Wskazania

Wskazaniem do zapisania się na gimnastykę korekcyjną są wady postawy I skrzywienia kręgosłupa. W przypadku dzieci i młodzieży wykonywanie ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa zmniejszy się. W przypadku osób dorosłych, u których rozwój układu kostnego jest zakończony, zazwyczaj nie jest łatwo w widoczny sposób skorygować już istniejącą wadę postawy, można jednak sprawić, że wada ta (lub wady) nie będzie się pogłębiać. Gimnastyka korekcyjna wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu oraz za utrzymanie właściwej postawy, dlatego ważne jest, żeby regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia.

Wady postawy najczęściej spowodowane są nieodpowiednim ułożeniem ciała podczas nauki i pracy przy biurku oraz przy komputerze. Wieloletnie zaniedbania w tym zakresie prowadzą do wykształcenia się skrzywień kręgosłupa na różnych jego odcinkach i do dolegliwości bólowych.

Zanim rozpoczniemy gimnastykę korekcyjną, należy rozgrzać mięśnie przy pomocy krótkiej rozgrzewki, rozciągając je, wykonując krążenia rąk, nóg oraz tułowia.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci często jest jednym z elementów ćwiczeń podczas lekcji wychowania fizycznego w szkołach, ćwiczenia gimnastyczne mające na celu skorygowanie wad postawy wykonywane są również w przedszkolach. Dzieci mają tendencję do przybierania nieprawidłowej postawy: garbią się, przyjmują niewłaściwą postawę podczas siedzenia w ławce lub za biurkiem, mają też często źle dobrane obuwie, co może stać się przyczyną płaskostopia i skrzywień kręgosłupa. Wiele ze współczesnych dzieci nie ma wystarczające dawki ruchu, szczególnie ruchu na świeżym powietrzu, długie godziny spędzając przed ekranem telewizora i za komputerem, a także wpatrując się w ekran smartfona. Wszystko to prowadzi do przybierania przez dzieci i młodzież nieprawidłowej postawy.

Dobrym pomysłem są zajęcia w grupie, odbywające się pod okiem doświadczonego trenera.

Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci często wykonuje się przy użyciu piłek gimnastycznych (unoszenie piłki gimnastycznej nad głowę w pozycji leżącej oraz unoszenie rąk nad głowę w pozycji siedzącej na piłce gimnastycznej). U dziecka, należy udać się z nim do lekarza, który zdiagnozuje wadę postawy i odpowiednio dobierze ćwiczenia.

Efekty gimnastyki korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci pozwala skutecznie zapobiegać powstawaniu wad postawy oraz korygować wady już istniejące.