Strona główna » Dzień Ukraińsko-Polski

Dzień Ukraińsko-Polski

W dniu 23 marca w naszym przedszkolu odbył się Dzień Ukraińsko-Polski. Dzień ten zaplanowany był już w ubiegłym roku, ponieważ nasze przedszkole nawiązało kontakt z placówką we Lwowie. W ramach pierwszego spotkania przedszkolaki (podczas połączenia internetowego) miały zaprezentować wiersze, piosenki, tańce i utwory ludowe odpowiednio w języku ukraińskim i polskim. Dodatkową niespodzianką miały być występy dzieci pochodzenia ukraińskiego uczęszczające do tej placówki.

Niestety wybuch wojny przerwał te plany. Jednak przedszkole postanowiło działać dalej.

Dyrekcja i Nauczyciele zdecydowali się, że choć w zmienionej formule Dzień Ukraińsko-Polski odbędzie się.

Dzień ten odbył się w duchu solidarności z walczącą i cierpiącą Ukrainą. To przesłanie towarzyszy nam od pierwszych dni wielkiego cierpienia mieszkańców Ukrainy – dorosłych, starszych i dzieci.

Spotkanie rozpoczęło się od utworu „Gorące serca”. Następnie były wiersze i piosenki o tym co dla każdego mieszkańca Ukrainy czy Polski jest bardzo istotne – to wolność, pokój, Ojczyzna i jej symbole narodowe.

Wśród publiczności zasiedli: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa – pan R. Piotrowski, Przewodniczący Komisji Edukacji – pan D. Kapinos, wieloletni przyjaciel przedszkola prezes firmy Hegelmann, pan F. Yurkewych oraz rodzice i dziadkowie, członkowie rodzin, dzieci pochodzenia ukraińskiego, a nawet absolwent placówki z całą rodziną.

To był wyjątkowy dzień. Wzruszenie wywołało łzy nie tylko na oczach widowni, ale też nauczycieli.

Wszyscy odbyli podróż po świecie kultury, literatury, historii, zwyczajów ludowych i wspaniałej kuchni.

Nie zabrakło także utworu ukazującego wsparcie naszego narodu dla dzielnego narodu ukraińskiego – „Podaj rękę Ukrainie”.

Uroczystość zakończył obiad złożony z dań ukraińsko-polskich.

Pełna fotorelacja dostępna jest w Galerii – Wydarzenia.